Horolezectvo je viac než len šport, je to spôsob života, ktorý vyžaduje odolnosť, odvahu, vytrvalosť a neustále zdolávanie nových výziev. V Slovenskej republike, kde sa nachádza množstvo horských oblastí a prírodných krás, sa horolezectvo stáva čoraz populárnejším. Mnohé občianske združenia sa rozhodli spojiť svoje sily a podporovať túto vášeň medzi mladými i staršími nadšencami. Takéto združenia neponúkajú len priestory na zlepšovanie lezeckých schopností, ale tiež vytvárajú komunity, ktoré zdieľajú spoločnú lásku k prírode a k dobrodružstvu.
Cesta k založeniu Alpine Rock
Horolezectvo ma fascinovalo už od mladosti. Spoznal som jeho krásu, náročnosť, ale aj slobodu, ktorú ponúka. Po rokoch strávených v horách som si uvedomil, že túto vášeň chcem zdieľať s ostatnými. Mnoho ľudí, s ktorými som sa stretol, cítilo rovnaký zápal, no nie vždy vedeli, kde začať, aké bezpečnostné pravidlá dodržiavať alebo ako sa rozvíjať ako horolezec.
Vtedy vznikla myšlienka vytvoriť komunitu, ktorá by združovala všetkých, ktorí sa zaujímajú o horolezectvo a outdoorové aktivity. A tak v roku 2017 vzniklo občianske združenie Alpine Rock.
Cieľom je poskytnúť priestor na vzdelávanie, bezpečné lezenie a spoločné objavovanie krásy slovenských hôr, Álp a iných svetových pohorí. Začal som organizovať kurzy, výlety, ale aj odborné školenia, aby sme vytvorili silnú komunitu horolezcov, ktorí sa navzájom podporujú.
Ciele a vízie občianskeho združenia
Ambície občianskych združení v oblasti horolezectva sú rôzne, no najčastejšie sa zameriavajú na rozvoj lezeckých aktivít, podporu ochrany prírody a rozšírenie dostupnosti týchto športov pre širokú verejnosť.
- Výchova a vzdelávanie mladých horolezcov Jedným z hlavných cieľov občianskych združení je vzdelávať novú generáciu horolezcov. Mladí lezci sú budúcnosťou tohto športu, a preto je potrebné zabezpečiť kvalitné tréningy, kurzy a školenia. Občianske združenia organizujú nielen odborné školenia, ale aj tábory a sústredenia, ktoré mladým lezcov ponúkajú ideálne podmienky na rozvoj ich schopností. Ambíciou do budúcnosti je ponúknuť ešte kvalitnejší a rozsiahlejší program pre deti a mládež, ktorý bude zahŕňať teoretické aj praktické aspekty horolezectva.
- Podpora ochrany prírody a trvalo udržateľného horolezectva Ako horolezci si uvedomujeme, že príroda, ktorú milujeme a ktorú sa snažíme zdolávať, potrebuje našu ochranu. Občianske združenia sa preto zameriavajú aj na environmentálnu výchovu a ochranu horských oblastí. Jedným z dôležitých cieľov do budúcnosti je rozširovanie iniciatív na ochranu prírody, znižovanie ekologických stôp horolezcov a zapojenie miestnych komunít do aktívnej ochrany prírodných rezervácií a národných parkov.
- Zvýšenie dostupnosti horolezectva pre širokú verejnosť Okrem skúsených profesionálnych horolezcov sa občianske združenia usilujú o to, aby sa horolezectvo stalo dostupným aj pre širokú verejnosť. Mnohé organizácie organizujú otvorené lezecké dni, kde si každý môže vyskúšať horolezectvo a poradiť sa s odborníkmi. Tieto iniciatívy pomáhajú prekonávať bariéry a motivujú ľudí, aby sa zapojili do tohto dobrodružného športu.
- Zlepšenie infraštruktúry a podmienok pre horolezcov V budúcnosti bude občianske združenie pokračovať v práci na zlepšení infraštruktúry pre horolezcov, ako sú lezecké steny, tréningové zariadenia a prístup k horám. V spolupráci s miestnymi samosprávami a organizáciami sa plánuje vytváranie nových lezeckých miest a zlepšovanie prístupov do horských oblastí. Cieľom je uľahčiť bezpečný prístup a podporiť rozvoj nových lezeckých trás, ktoré budú vhodné pre rôzne úrovne náročnosti.
- Medzinárodná spolupráca a výmena skúseností Horolezectvo je globálnym športom, ktorý spája ľudí z celého sveta. Ambíciou mnohých slovenských občianskych združení je nadviazať medzinárodnú spoluprácu s horolezeckými organizáciami v iných krajinách. Spoločné projekty, výmenné pobyty a podujatia sú skvelým spôsobom, ako získať nové skúsenosti a inšpiráciu pre ďalší rozvoj horolezectva na Slovensku.
Výzvy, ktoré čakajú občianske združenia
Aj keď sú ambície občianskych združení v oblasti horolezectva veľmi silné, ich realizácia nebude bez výziev. Je potrebné čeliť výzvam spojeným s financiami, organizovaním veľkých projektov, zaisťovaním bezpečnosti a ochrany prírody. Ďalším výzvou je presvedčiť širšiu verejnosť o dôležitosti horolezectva ako zdravého a prospešného športu pre každého.
Avšak s rastúcim záujmom o outdoorové aktivity a zvýšeným dôrazom na ochranu prírody je možné, že občianske združenia sa stanú kľúčovými hráčmi v ďalšom rozvoji horolezectva na Slovensku a ich ambície budú úspešne naplnené.
V budúcnosti teda môžeme očakávať ďalšie zlepšenie podmienok pre horolezcov, rozvoj nových iniciatív a zintenzívnenie spolupráce s ďalšími organizáciami na medzinárodnej úrovni.
Peter Babjak
5477